1(1)

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji w Szkole Policealnej im. Hanny Chrzanowskiej zorganizowano spotkanie poświęcone tej tematyce. Uczestnicy wysłuchali wykładu, z którego można było dowiedzieć się o przepisach prawnych regulujących pobieranie narządów, tkanek i komórek do przeszczepów oraz rozwoju transplantologii na świecie i w Polsce.

Po obejrzeniu filmu Bogowie wywiązała się dyskusja o etycznych aspektach przeszczepiania narządów.

Słuchacze mieli także możliwość zapoznania się z dostępnymi w bibliotece szkolnej publikacjami o tej tematyce.

Szczególną uwagę zwrócono na oświadczenie woli. Każda dorosła osoba może wyrazić zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia dając dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie oświadczenie ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.

Spotkanie przygotowała i przeprowadziła p. Mirosława Borowa.

1(1)z7z5 z2 z3(1)  z1z6 z9