20180420_140417 b

W oczekiwaniu na beatyfikację patronki naszej szkoły

Szkoła Policealna im. Hanny Chrzanowskiej w Giżycku, kontynuująca od ponad 56 lat kształcenie w zawodach medycznych, oczekuje na uroczystość beatyfikacji swojej patronki. Weźmie w niej udział dyrektor Joanna Rutkowska  i poczet sztandarowy. Hanna Chrzanowska jest patronką szkoły od 24 stycznia 1985 r., kiedy to ówczesnemu Liceum Medycznemu Pielęgniarstwa nadano imię tej wybitnej postaci i wręczono pierwszy sztandar.

Hanna Chrzanowska (1902-1973) była pielęgniarką, nauczycielką wielu pokoleń pielęgniarek, działaczką charytatywną. Była prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. Z oddaniem opiekowała się ludźmi biednymi, samotnymi i ciężko chorymi w ich domach. Za istotę powołania pielęgniarskiego uważała pomoc i towarzyszenie cierpiącemu. Podczas mszy żałobnej kard. Karol Wojtyła wspomniał, że była dla niego „ogromną pomocą  i oparciem”.

Jej proces beatyfikacyjny otworzył w 1998 roku w Krakowie kard. Franciszek Macharski. Postępowanie na szczeblu diecezjalnym dało okazję do zgłębienia życia oraz działalności pielęgniarki i zakończyło się w 2002 roku. 7 lipca 2017 roku papież Franciszek zatwierdził dekret beatyfikacyjny w jej sprawie. Podstawą było uznanie cudu uzdrowienia mieszkanki Krakowa z 2001 r. za przyczyną Służebnicy Bożej.

Uroczystość beatyfikacji Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej odbędzie się 28 kwietnia 2018 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Angelo Amato. Sanktuarium nowej błogosławionej będzie się mieściło w krakowskim kościele  św. Mikołaja, gdzie obecnie spoczywają jej doczesne szczątki.

 

W naszej bibliotece:

Florkowska Marzena : Radość dawania : Hanna Chrzanowska we wspomnieniach, listach, anegdotach

Kubik, Kazimierz : Hanna Chrzanowska : błogosławiona pielęgniarka

Matoga, Helena : W kręgu opiekuńczego czepka

 

oraz:

https://www.tygodnikpowszechny.pl/hanna-chrzanowska-15334

https://hannachrzanowska.pl

https://pl.aleteia.org/…/ciocia-pielegniarka-historia-niezwyklej-hanny-chrzanowskiej/

http://niedziela.pl/artykul/21441/nd/Hanna-Chrzanowska—sumienie-pielegniarek

https://pl.aleteia.org/2017/07/21/hanna-chrzanowska-bedzie-blogoslawiona-opisujemy-cud-jakiego-dokonala/

www.kameduli.info/chrzanowska.php

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20180420_140417 b